Djeca-najveće bogatstvo

Naša škola je 31. 5. 2017. ugostila posebne gošće - časne sestre misionarke. Tako smo upoznali sestru Mariju Angelu koja je dugo boravila u afričkoj Republici Kongo. Ispričala nam je o svom životu prije nego što je postala sestra. Dok je bila mlada, bila je jako zaljubljiva djevojka, ali shvatila je da nijedna ljubav nije veća od one božje i tako je odlučila postati časna sestra. Ispričala nam je i o tome kako ljudi žive u Kongu, što jedu i kako provode vrijeme. Hrane se teško probavljivom hranom kako bi duže bili siti. Saznali smo da se stanovnici Konga nazivaju Bantu  te da im je službeni jezik francuski. Najbrojnija religija u tom kraju je kršćanstvo. Sestra Marija Angela ispričala nam je i ponešto o odjeći koju nose. Jako nam je zanimljivo bilo kad je pričala o tome kako muškarac treba kupiti i osvojiti ženu s kojom bi htio živjeti. U Kongu grade kuće od prirodnih materijala i one su puno manje od naših kuća. Narod Bantu kaže da njihovo najveće bogatstvo nije novac, položaj u društvu ili slično. Kažu da su njihovo najveće bogatstvo njihova djeca. Bilo nam je zanimljivo slušati časne i nadamo se da će biti još ovakvih susreta.

Lana Pernar, 7.r.

"Škole za Afriku” zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade “Nelson Mandela” i Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava, pokrenuta 2005. godine u Cape Townu. U prikupljanju pomoći za 13 najugroženijih zemalja u Africi uključilo se 27 razvijenih zemalja iz cijelog svijeta, a dosad je u njima prikupljeno više od 225 milijuna američkih dolara.

Brojne su škole izgrađene, a postojeće obnovljene. Djeci je osiguran pristup čistoj, pitkoj vodi i sanitarnim prostorijama, izgrađena su školska igrališta, a učionice opremljene potrebnim edukacijskim materijalima, školskim klupama i stolicama.

Otvoreni su centri za rani odgoj i obrazovanje za najmlađu djecu, a djeca koja su prekinula školovanje ili bila primorana raditi dobila su priliku pohađati centre za alternativno obrazovanje.

Programu se svake godine pridružuju brojni vrtići, osnovne i srednje škole, pa se tako u školskoj godini 2016./2017. uključilo čak 244 škola i 96 dječjih vrtića iz cijele Hrvatske. Dosad su za školovanje djevojčica i dječaka u Africi prikupili više od pet milijuna kuna! /preuzeto sa web stranice UNICEF-a/

I naša škola pomaže Africi. Vjeroučiteljice Monika i Petra koordinatorice su ove lijepe akcije u našoj školi. Podsjećamo, na prošlogodišnjim Danima kruha vjeroučiteljica Monika organizirala je tombolu i prikupljen novac doniran je upravo za misijski rad u Africi.

objavio: Administrator   datum: 1. 6. 2017.