Opravdavanje izostanaka učenika

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta dostavila je svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj dopis s uputama o načinu opravdavanja izostanaka učenika s nastave.

Upute možete proćitati u nastavku.

"U skladu s odredbom članka 4. stavka 2. Pravilnika:

• Učeniku koji je zbog bolesti zatražio lječničku pomoć i kojemu je zbog liječenja preporučen izostanak s nastave, liječnik će izostanak s nastave opravdati liječničkom ispričnicom;
  • Ističemo kako liječnici nisu dužni izdavati ispričnice u situacijama u kojima roditelji ili učenici nakon određenog vremena traže opravdavanje izostanaka s nastave, a osobito ne za jedan dan ili kraće vrijeme izostanaka s nastave u kojem nije bilo potrebe za liječenjem;
  • Učeniku koji je izostao s nastave zbog sudjelovanja na nekoj od aktivnosti u nadležnosti određene institucije, izostanak će ispričnicom opravdati ta institucija (npr. umjetnička škola, škola stranih jezika, klub ili društvo u koji je učenik uključen, Ministarstvo unutarnjih poslova, sud, centar za socijalnu skrb i slično).

Osim navedenog, sukladno stavku 3. navedenoga članka Pravilnika, neopravdanim izostankom ne smatra se niti izostanak s nastave za koji je roditelj unaprijed tražio i dobio odobrenje (usmeno od učitelja za izostanak s njegovog sata ili pisano od razrednika za izostanak do 3 radna dana, ravnatelja za izostanak do 7 radnih dana i učiteljskog vijeća za izostanak do 15 radnih dana).

Slijedom navedenog, molimo vas da uputite roditelje da od razrednika/razrednice pravodobro, kada se za tim ukaže potreba, zatraže odobrenje za izostanak svoga djeteta s nastave."

"Ako razrednik/razrednica odobri izostanak, učenik nije dužan donositi ispričnicu liječnika ili druge institucije. Dakle, odobrenjem izostanka razrednika/razrednice izostanak učenika smatra se opravdanim.

Neovisno o navedenim situacijama u kojima roditelj može unaprijed tražiti odobrenje učitelja odnosno razrednika radi opravdavanja izostanka učenika, roditelj može osobno usmeno ili pisanim putem, sukladno članku 4. stavku 4. Pravilnika, naknadno opravdati izostanak svog djeteta u trajanju od najviše tri radna dana, koji ne mogu biti uzastopni. Dakle, Pravilnikom je omogućeno roditelju da tri puta godišnje osobno opravda jednodnevni izostanak djeteta s nastave (ne tražeći prethodno odobrenje učitelja odnosno razrednika/razrednice)."

objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2016.