Učimo, njegujmo, govorimo, čuvajmo i volimo jezike!

Danas su učenici sedmog i osmih razreda koji su uključeni u eTwinning projekt #mojkrajija imali terensku nastavu u Novim dvorima kako bi obilježili Europski dan jezika (26. rujna).

Bilo je jako zabavno i poučno.

Novim Dvorima smo šetali u stvarnosti, ali uz virtualno vođenje aplikacijom TaleBlazer. Vođenje su osmislili i izradili učenici Srednje škole Ban Josip Jelačić na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku u sklopu Sekcije za poticanje višejezičnosti. Mi smo s našim učiteljicama Marijom Tolić i Rašeljkom Budić koristili aplikaciju na njemačkom i engleskom jeziku. Kod svake znamenitosti smo se informirali na stranim jezicima, a da bismo nastavili dalje, trebalo je točno odgovoriti na postavljena pitanja o tim znamenitostima. Saznali smo puno toga, a najviše nas je iznenadila stara škola skrivena u šumarku Novih dvora. Kako smo uživali pogledajte i sami.

Osim terenske nastave u Novim dvorima obilježili smo Europski dan jezika i na nastavi engleskog jezika.
Drugaši su nacrtali sebe kako pričaju strane jezike.
Petaši su uspoređivali nazive mjeseci na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku te proučavali varijante istih imena na engleskom i hrvatskom, npr. Mihael – Michael, Ivan – John, Josip - Joseph itd.
Šestaši su istražili kako se na ostalim europskim jezicima kaže Oprosti! i zatim izradili plakat.
8. a razred izradio je plakat sa izrazom planet Zemlja na raznim jezicima. Tako smo sasvim slučajno na panou dobili poruku koja nas podsjeća da naša Zemlja trpi posljedice onečišćenja i da moramo poduzimati sve što možemo da je očuvamo za buduće generacije.
Svi viši razredi također su na nastavi odigrali kviz u kojem su mogli saznati nešto novo o jezicima u Europi i svijetu. Ono što nas je najviše iznenadilo je da se najviše jezika govori na Novoj Gvineji (oko 800) te da, nažalost, svaka dva tjedna jedan jezik ili dijalekt nestane, tj. izumre.

Zato učimo, njegujmo, govorimo, čuvajmo i volimo jezike, osobito naš materinji, Hrvatski!

Sretan vam Europski dan jezika!

Fotografije su na Facebook stranici škole.

objavio: Administrator   datum: 24. 9. 2021.