Dan kravate

Hrvatski sabor je 17. listopada 2008. godine iskazao kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada.

Naime, 18. listopada 2003. godine izvedena je spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli. Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

I mi smo danas u školi iskazali počast ovom elegantnom odjevnom predmetu.

Svi smo u školu došli s kravatama oko vrata, i djelatnici škole i učenici. Čitali smo priču o nastanku kravate, crtali i slikali kravate, izrađivali straničnike u obliku kravate. (U  našoj foto-galeriji pogledajte kako je sve navedeno izgledalo.)

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.). Ovaj je modni detalj izazvao veliko zanimanje Parižana koji su oduvijek bili zainteresirani za  novitete na području odijevanja. Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina te je tako na neki način odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate. Koliko se Francuzima svidjela kravata dovoljno pokazuje podatak kako je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu.  (izvor: www.academia-cravatica.hr)

Počasna satnija Kravat-pukovnije

objavio: Maja Kralj   datum: 18. 10. 2018.